Opłaty drogowe dla ciężarówek Bułgaria

Opłaty drogowe Bułgaria

Opłaty drogowe dla ciężarówek Bułgaria

Ciężarówki z nowym systemem opłat drogowych w Bułgarii

Od marca 2020 r. w Bułgarii obowiązuje nowy system opłat drogowych dla pojazdów o dmc powyżej 3,5 t, kategorii M2, M3, N2 i N3 (samochody ciężarowe i autobusy), które przejeżdżają przez terytorium kraju. Wysokość opłaty dla samochodów należących do tych grup zależy od normy EURO, liczby osi, liczby przejechanych kilometrów, wagi, typu pojazdu (ciężarówka lub autobus) oraz kategorii drogi.

Obszar obowiązywania opłat
Płatne są odcinki autostrad i dróg krajowych o łącznej długości 3 115 km, z czego 803 km przypada na autostrady, a  2 312 km na drogi pierwszej klasy. Pozostałe drogi są bezpłatne.

Nowy system, czyli…
Nowy system zastąpił dotychczasowy, który opierał się na elektronicznej winiecie dla pojazdów ciężkich i autobusów. Teraz pobór opłat odbywa się automatycznie, wykorzystując technologię satelitarną (GPS). Odpowiada za to urządzenie pokładowe (OBU), które proponuje SafeFleet, montowane w każdym pojeździe. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Kierowcy nie muszą zatrzymywać się, by opłacić przejazd. Ponadto, mogą jechać dowolną trasą, nie martwiąc się, że z niej zjadą.

Sprawdź wysokość opłat
Wysokość opłat można sprawdzić na stronie: bgtoll.bg/en/toll-en

Jest jeszcze bilet
Bilet jest dla tych użytkowników, którzy nie wyposażyli swoich pojazdów w urządzenia pokładowe lub też posiadają mniej liczną flotę. To forma przedpłacona. Skorzystanie z niej niesie ze sobą szereg ograniczeń. Jeszcze przed rozpoczęciem przejazdu należy określić początek i koniec trasy oraz do 4 punktów pośrednich. Aktywowanie biletu oznacza, że na pokonanie wskazanego odcinka kierowca ma 24 godziny, poruszając się ściśle po wyznaczonej trasie. Po opłacie powstaje tzw. karta trasy, która po aktywacji jest bezwzględnie obowiązująca, tzn. nie można wprowadzić korekt trasy ani anulować płatności. Zapłaconych kwot nie można odzyskać.

Kontrola i kary
Do kontroli służą bramownice, a także samochody. Każde naruszenie przepisów, czyli przejazd pojazdu po płatnych odcinkach dróg bez OBU lub z wyłączonym OBU, lub bez biletu jest wykrywane przez system elektroniczny, a to oznacza zatrzymanie przez patrol drogowy i zapłacenie kary: autobus – 77 euro, ciężarówka – od 77 do 383 euro.

Strona internetowa operatora
bgtoll.bg